MENU

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Hubnutí ->
Nemoci–studie ->
Novinky ->
Strava ->
Zdraví ->
Životní styl ->

TOPlist

Statiny? Zrychlené stárnutí, poškození mozku a cukrovka!

Patříte mezi pacienty pravidelně polykající léky na snížení cholesterlu obsahující účinné látky atorvastatin (např. Zoletorv, Torvazin, Stavra, Orvatez, Atoris, atp.), simvastatin (Corsim, Gensi, Medilip, atp.) nebo například rosuvastatin (Crestor, Delipid, Rosumop, atp.)? Pak čtěte dále. Všechny tyto léky patří do skupiny statinů, domněle snižujících “špatný cholesterol”. Jedná se o jednu z nejvíce předepisovaných lékových skupin a podstatnou měrou ovlivňující rozpočet našeho zdravotního systému. A také o jednu z nejziskovějších skupin léčiv pro jakoukoliv farmaceutickou firmu

Farmaceutické firmy tak dále chrlí statiny - je to moderní trend. Je to záslužná činnost - bojuje proti civilizačním nemocem. Politici lobují, která firma dostane přednost prodeje svého výrobku na trhu. Co na tom, že situaci neřeší, co na tom, že příčiny vzniku cholesterolu jsou také někde jinde? Že by bylo mnohem prospěšnější snížit hladinu homocysteinu například stravou - zelenou listovou zeleninou, vitaminy skupiny B, které tělo potřebuje k likvidaci jedovatého homocysteinu, a tím vlastně snížit cholesterol. Určitě by bylo prospěšné dodávat dobře vstřebatelný koenzym Q10.  Jenže je to  vše právě naopak. 

Užívat či neužívat?

Setkáváme se běžně s postupy ošetřujících lékařů, které ukazují buďto na jejich neznalost, úplatnost, pohodlnost či na jakoukoliv kombinaci těchto nešvarů. Pokud je Vám schopen ošetřující lékař doporučit či rovnou předepsat jakýkoliv lék na bázi statinů jen na základě výsledků krevního rozboru, kde jediný hodnocený lipidový marker je celkový cholesterol, pak prostě z mého pohledu spadá do jedné z uvedených kategorií. Na toto téma byloi odborných publikacích odpovězeno již několikrát, tak jen zopakuji, že celkový cholesterol nepatří mezi parametry, které by vás automaticky předurčovaly do skupiny osob ohrožených kardiovaskulární chorobou. Bez toho, aby váš ošetřující lékař důkladně posoudil hladinu triglyceridů, LDL a HDL cholesterol a jejich poměry, popř. si vyžádal dražší, ale přesnější prozkoumání LDL cholesterolu (z něj se dá vyčlenit ten skutečně špatný - VLDL cholesterol), by neměl učinit závěr, který ve výsledku může výrazně poškodit vaše zdraví! Jen pro doplnění uvádím, že výše zmíněné poměry jsou následující:

  • HDL:celkový cholesterol, kdy se jako ideální poměr (= nulové nebo velmi nízké riziko onemocnění kardiovaskulárníchorobou) jeví 25 a výše 
  • triglyceridy : HDL, kdy se jako ideální poměr uvádí číslo 2 a nižší

Třetí hodnotou je pak právě VLDL, LDL cholesterol s velmi nízkou densitou.

Pokud se tedy dostanete do situace, kdy se máte rozhodnout, zda léky na bázi statinů brát či ne, pak chtějte od svého lékaře vědět, proč konkrétně vám tento lék doporučuje. Nebude-li argumentovat něčím z výše uvedeného, raději bych byl obezřetný a zkonzultoval doporučení nezávisle s jiným lékařem. Důvody mé rady jsou nasnadě - nízká účinnost a možné trvalé následky…a některé další informace nejdete zde 


Skutečně účinné? Ani zdaleka ne…

Zde se můžeme zaštítit průzkumem z českého trhu zveřejněným v Medical Tribune v roce 2011. V jeho závěru se mimo jiné uvádí:

Průzkum STEP přinesl dosud chybějící informace o užívání statinů v léčbě dyslipidémií v běžné praxi v ČR. Výsledky dokumentují, že cílových hodnot LDL cholesterolu je dosaženo jen u necelé poloviny všech nemocných, kteří jsou léčeni statiny. Se stoupající rizikovostí klesá podíl nemocných, kteří dosáhnou cílové hodnoty. Jde-li o osoby s velmi vysokým kardiovaskulárním rizikem, cílové hodnoty LDL cholesterolu je dosaženo jen u pětiny léčených.
 





Co je navíc ,ještě víc zarážející je poznámka, jejíž první dvě věty , které jsou  i v úvodu tohoto článku (označeno tučně) a ta třetí zní:

Máme k dispozici minimální množství informací o tom, komu, kým a s jakými výsledky jsou tato léčiva (statiny) předepisována. 

Vracíme se tak obratem k domnělé “úplatnosti” v rámci našeho zdravotnického systému a k praktikám farmaceutických firem mj. zvoucím praktické lékaře na “pracovní semináře” např. na Kanárské ostrovy. Možná jste podobné zprávy zachytili i v českých médiích. Chcete-li ztratit o praktikách farmaceutických firem poslední iluze, vřele vám doporučuji přečíst si knihu Johna Virapena: Nežádoucí účinek - smrt. Tento bývalý generální ředitel jedné z velkých farmaceutických firem se rozhodl doslova “přejít na druhou stranu” a postupně odhaluje praktiky, které jsou plošně v tomto “byznysu se zdravím” využívány…

Neškodné? Ani zdaleka…

Asi nemusíme uvádět, že podívat se na příbalový leták konkrétního léku, především na “nežádoucí účinky”, (více info zde a zde) obvykle soudnému člověku postačí k tomu, aby se začal sám zajímat o to, zda neexistuje bezpečnější varianta k dosáhnutí toho samého - zlepšení konkrétního zdravotního parametru, ideálně bez vedlejších účinků. Co se ale z příbalového letáku nedočtete jsou závěry nejnovějších studií. A od toho je zde VyváženéZdraví.cz ;-) Ta poslední studie pochází z žurnálu “American Journal of Physiology” a vyšla pod názvem “The Impact of Statins on Biological Characteristics of Stem Cells Provides a Novel Explanation for Their Pleotropic Beneficial and Adverse Clinical Effects”. Mimo jiné se v ní dočtete, že statiny mají “vliv na další biologické vlastnosti kmenových buněk, který vysvětluje vedlejší negativní efekty klinického využití”.

Mezi tyto efekty patří mj. izrychlení “procesu stárnutí” a “myopatie” (ochabnutí svalů) s neurologický pozadím/příčinou) a “zvýšené riziko cukrovky”. Z uvedené studie vyplývá, že statiny poškozují jednotlivé buňky v našem těle způsobem, který je činí neschopnými vlastní opravy. viz zde. Jak víte, každá buňka v našem těle je denně vystavena útokům volných radikálů - nejenom těch pocházejících z naší nevyvážené stravy a špatného životního stylu, ale i produktům nezbytných fyziologických procesů (mj. řetězec “glykolýza - Krebsův cyklus - oxidativní fosforylizace”). Pokud k nějakému poškození buňky jejich útokem dojde, buňka má dostatek “opravných mechanismů”, kterými dokáže poškození opravit. V opačném případě dojde ke dvěma možnostem - buďto buňka “spáchá sebevraždu” dříve, než se v průměru desetkrát až dvanáctkrát rozdělí (proces zvaný apoptóza) nebo v horším případě může dojít k nekontrolovatelnému dělení (při špatném přepisu mRNA v ribozómech) a vzniku rakoviny…

Při zjištění vysoké hladiny cholesterolu není ihned nutné sáhnout po lécích, naopak by měly být vyzkoušeny všechny přírodní alternativy. Základem stravy pacientů trpících vysokou hladinou cholesterolu by měly být potraviny bohaté na vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, zelenina a ovoce. Naopak by se (nejen) osoby trpící vysokou hladinou cholesterolu v krvi vyhýbat trans-mastným kyselinám (které obsahují zejména levné rostlinné oleje, na příklad slunečnicový, sójový či řepkový), zoxidovanému cholesterolu (živočišným tukům upraveným za vysokých teplot při smažení, grilování či pečení) či jednoduchým cukrům.

Využijte jedinečné novinky na trhu Naturgreen® CholestGuard obsahující přírodní účinnou složku Monakolin K ,která je čistě přírodní a bez vedlejších účinků. Monakolin K má prokázané účinky k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.Pro zvýšení účinku můžete tento výrobek doplnit užíváním ucelené řady vitamínů "B" Naturgreen® Active B-Complex  pitím  Aloe vera nebo užíváním čistého fermentovaného japonského Q10. Zde se jedná o Koenzym Q10 – ubichinon Kaneka Q10 ™ pocházející z fermentovaných kvasinek vyráběný v Japonsku je nejkvalitnější koenzym Q10 vůbec

Jedná se o čistě rostlinný produkt složený z extraktu z červené rýže, která obsahuje Monakolin K, extraktu guggulsteronů z pryskyřice comniphory mukul, alicin z čosneku, extrakt ze zeleného čaje, japonský koenzym Q10 – Kaneka a extrakt z cukrové třtiny s obsahem policosanolu ,Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) 80% sylimarinu , hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) 25% polysacharidů,doplněno o vitamín B3 – niacin. 

 


Více informací o čistě přírodních produktech na ochranu srdce ,cév a cholesterolu 

doporučujeme

www.naturgreen.cz